问题 单项选择题

A dance club purchased new sound equipment for $ 25352. It will work for 5 years and has no salvage value. Their tax rate is 41 percent, and their annual revenues are constant at $14384. For financial reporting, the straight-line depreciation method is used, but for tax purposes depreciation is accelerated to 35 percent in years 1 and 2 and 30 percent in Year 3. For purposes of this exercise ignore all expenses other than depreciation. Assume that the tax rate changes for years 4 and 5 from 41 percent to 31 percent. What will be the deferred tax liability as of the end of year three()

A. $3144.

B. $2948.

C. $1443.

答案

参考答案:A

解析:

Deferred tax liability at the end of year three, after the change in tax rate will be $3144 ($1178.93 +$1178.93+$786.16). Deferred Tax liability for year 1=$1178.93=[($9314-$5511)×0.31]. Deferred Tax liability for year 2=$1178.93=[($9314-$5511)×0.31]. Deferred Tax liability for year 3=$786.16=[($9314-$6778)×0.31].

选择题
单项选择题