某企业领用某种原材料550千克,单价10元,生产甲产品100件,乙产品200件。甲产品消耗定额1.5千克,乙产品消耗定额2.0千克。甲产品应分配的材料费用为()元。
A.1500
B.183.33
C.1200
D.2000
参考答案:A
解析:分配率=550×10:1(100×1.5+200×2.0)=10,甲产品应分配的材料费用=100×1.5×10=1500(元)。
某企业领用某种原材料550千克,单价10元,生产甲产品100件,乙产品200件。甲产品消耗定额1.5千克,乙产品消耗定额2.0千克。甲产品应分配的材料费用为()元。
A.1500
B.183.33
C.1200
D.2000
参考答案:A
解析:分配率=550×10:1(100×1.5+200×2.0)=10,甲产品应分配的材料费用=100×1.5×10=1500(元)。
It may be necessary, in order that .future (51) can enjoy clean air, that more of the (52) is borne by long-term central government fund.As air pollution varies enormously from place to place and can, indeed, be very local, it may also be necessary for the central government to (53) money so that local authorities can (54) special local problems. That these can be significant was shown by the report made in 1970 (55) behalf of the London Boroughs Association. This (56) that in central London since 1958 smoke concentrations have decreased by 80 percent, whereas sunshine has increased by 70 percent and winter visibility has (57) threefold, There have been (58) in mortality and hospital admissions (59) with air pollution and in the response to it of bronchitis, as well as clear if less documented increases in plant types and bird (60) n the cities. |
A.in
B.at
C.on
D.to