问题
阅读理解
根据表格回答问题。 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Big Sale! This Week Only!
2. How much will you pay for three exercise books next week? 3. If a story-book costs 15.00 dollars. How much does it cost today? 4. If you buy a T-shirt this week, how much more money can you save than last week? 5. How much were two jackets last Monday? |
答案
1. 5.18 dollars 2. 2.55 dollars 3. 10.50 dollars 4. 48 dollars 5. 45.00 dollars
答案不唯一