问题
单项选择题
An analyst acquires the following information regarding a company:
A.
B.Units
C.Unit Price
D.Beginning Inventory
E.559
F.$1.00
G.Purchases
H.785
I.
$5.00
J.Sales
K.848
L.$15.00
M.Purchases Sales
N.$ 3191 per annum
O.+$20
答案
参考答案:A
解析:FIFO : EBT = SALES - ( COGS + SGA) = 12720 - (2004 + 3191 ) = $ 7525.00. LIFO : EBT = SALES - ( COGS + SGA) = 12720 - (3988 + 3191 ) = $ 5541.00.