问题
单项选择题
If $2000 a year is invested at the end of each of the next 45 years in a retirement account yielding 8.5 percent, how much will an investor have at retirement 45 years from today()
A. $100135.
B. $ 277700.
C. $ 901060.
答案
参考答案:C
解析:
N=45; PMT=-2000; PV=0; I/Y=8.5%; CPT→FV=$901060.79