问题 单项选择题

Bill Jones is creating a charitable trust to provide six annual payments of $ 20000 each, beginning next year. How much must Jones set aside now at 10 percent interest compounded annually to meet the required disbursements()

A. $ 95815.74.

B. $ 87105.21.

C. $169743.42.

答案

参考答案:B

解析:

N=6, PMT=-$20000, I/Y=10%, FV=0; CPT→PV=$87105.21.

单项选择题
多项选择题