问题 单项选择题

2010年年12月份及全年我国工业生产部分统计数据


指标 12月 1~12月
绝对量 同比增长(%) 绝对量 同比增长(%)
主要产品产量
天然原油(万吨) 1752 9.0 20301 6.9
发电量(亿千瓦时) 3678 5.1 41413 13.3
生铁(万吨) 4665 2.3 59022 7.4
粗钢(万吨) 5152 6.3 62665 9.3
钢材(万吨) 6784 3.5 79627 14.7
水泥(亿吨) 1.7 16.4 18.7 15.5
汽车(万辆) 195.4 23.9 1865 31.9
其中:轿车(万辆) 103.4 15.9 984.0 29.2
产品销售率(%) 98.9 -0.6 97.9 0.2
出口交货值(亿元) 8663 18.3 90764 25.4

以下不能够从上述资料中推出的是______。

A.2010年12月份的水泥产量约是粗钢的3.3倍
B.2010年12月份的产品销售率不及去年同期
C.2010年12月份生产的轿车占汽车的比重接近全年轿车占汽车的比重
D.2010年12月份有三种产品的绝对量比平均水平低

答案

参考答案:D

解析:水泥产量是粗钢产量的17000÷5152≈3.3倍,A项正确;产品销售率同比增长为负数,B项正确;12月份生产的轿车占汽车的比重为103.4÷195.4≈52.9%,全年生产的轿车占汽车的比重为984÷1865≈52.8%,C项正确;2010年12月份只有生铁和粗钢产量低于全年平均水平,故D项错误,答案选D。

阅读理解
阅读理解。
     There are many things we need to know that we don't learn at school. For example, if we want to use
our money wisely, we need to shop carefully. We need to know how to compare (比较) the prices of things
in different shops. We need to be able to compare the quality of different brands (商标). We need to know
how to make reasonable choices when we shop.
      Knowing how to make such choices is a life skill. And we need these skills if we are to lead useful and
happy lives. 
      Some of these choices are small. For example, will I take an apple for lunch or a pear? Will I get the bus
to school today or will I walk? Will I wear the red T-shirt or the blue one to the movies? Other choices are
more important. For example, will I eat healthy food for lunch or will I eat junk food because it's delicious?
Will I work hard in all my classes or will I only work hard in the classes I enjoy? We make decisions like
this every day. 
      Making the wrong choices can result in unhappiness. We have to realize that the choices we make can
affect the rest of our lives. Just as importantly, our choices can also affect other people. The next time you
decide to waste time in class, play a joke on someone or talk loudly at the movies, think this: Who else does
your choice affect?
1. What helps us use money wisely?
[ ]
A. Comparing prices and brands.
B. Buying things in different shops.
C. Choosing different brands.
D. Choosing.
2. We need "life skills" ______.
[ ]
A. to know how to shop sensibly (明智地)
B. to lead useful and happy lives
C. to compare brands and prices
D. to learn things at school
3. Which of these choices is the most important?
[ ]
A. Which fruit to take for lunch.
B. How to get to school.
C. Which T-shirt to wear to the movies.
D. Which classes to work hard in.
4. Why is it important to make the right choices?
[ ]
A. Because they can affect the rest of our lives and also affect other people.
B. Because they can make us waste time.
C. Because wrong choices can make us unhappy.
D. Because it is wrong to play a joke on someone or talk loudly at the movies.
5. Who does your choice affect?
[ ]
A. You and your parents.
B. Lots of other people.
C. You and other people.
D. Everybody except you.
单项选择题