问题 单项选择题

A company is considering the purchase of a copier that costs $ 5000. Assume a cost of capital of 10 percent and the following cash flow schedule: Year 1:$ 3000 Year 2:$ 2000 Year 3:$ 2000 Determine the projects NPV and IRR.NPV IRR()①A. $883 20% ②B. $243 20% ③C. $243 15%

A.①

B.②

C.③

答案

参考答案:A

解析:

To determine the NPV, enter the following:

PV of $ 3000 in year 1=$ 2727, PV of $ 2000 in year 2=$1653, PV of $ 2000 in year 3=$1503. NPV=($2727+$1653+$1503)-$5000=883.

You know the NPV is positive, so the IRR must be greater than 10%. You only have two choices, 15% and 20%. Pick one and solve the NPV. If it is not close to zero, then you guessed wrong; select the other one. [3000/(1+0.2)1+2000/(1+0.2)2+2000/(1+0.2)3]-5000=46. This result is closer to zero (approximation) than the $ 436 result at 15%.

Therefore, the approximate IRR is 20%.

单项选择题 A1/A2型题
单项选择题