问题
解答题
2008年5月,小李在银行存了3万元,定期3年,年利率是5.22%.到期缴纳5%的利息税后,一共可取回多少元?
答案
3万元=30000元
30000+30000×5.22%×3×(1-5%)
=30000+4698×0.95
=30000+4463.1
=34463.1(元)
答:一共可取回34463.1元.
2008年5月,小李在银行存了3万元,定期3年,年利率是5.22%.到期缴纳5%的利息税后,一共可取回多少元?
3万元=30000元
30000+30000×5.22%×3×(1-5%)
=30000+4698×0.95
=30000+4463.1
=34463.1(元)
答:一共可取回34463.1元.
用方框中所给单词的正确形式填空。每次限用一次。
小题2:______ more money, he worked late at night. 小题3:---How do you feel about endangered animals ? ---They make me ______. 小题4:I ______believe that he will succeed because he’s worked so hard and made so much progress. 小题5:---Do you like sports ? ---Yes, I’m looking forward to _______London 2012 Olympic Games. |