问题
单项选择题
At XYZ Inc. , the hourly wage for semi-skilled workers is $14.00. The annual audit shows that fringe benefits cost 30%of basic wages, and that overhead costs are 60% of wages plus fringe benefits. What is the “loaded” hourly wage for a semi-skilled worker at XYZ Inc?()
A.$27.14
B.$28.96
C.$30.03
D.$29.12
答案
参考答案:D
解析:
在XYZ公司, 半熟练丁人的小时工资是14.00美元。年度审计显示附加福利是基本工资的30%, 营业成本是工资与附加福利总和的60%。在XYZ公司, 半熟练工人的每小时总成本是多少美元
A) 27.14。 B) 28.96。 C) 30.03。 D) 29.12。
每小时工资=14(小时工资)+4.2(额外福利)+0.6(14+4.2)(营业成本)=18.2+18.2×0.6=18.2×1.6=29.12。