KNA company wants to maintain a level of current assets at least equal to 30 percent greater than current liabilities (current assets/current liabilities=current ratio=1.3). At the end of last year, current assets were $ 300 and current liabilities were $ 250. If KNA sold some fixed assets to generate cash, what is the minimum amount they would need to sell to reach a current ratio of 1.3()
A. $ 25000.
B. $ 30000.
C. $ 15000.
参考答案:A
解析:
The change in fixed assets will not affect either current assets or current liabilities, but the cash generated (denoted by X) will increase current assets: (Current Assets+ X)/Current Liabilities=Current Ratio (300+X)/250=1.3 Multiply both sides by 250: 300+X=325 Subtract 300 from both sides: X=25