问题 单项选择题

iron Biggs is considering a real estate investment. In the first year, the property is expected to generate revenue of $ 65000. The expense in the first year is $ 25000 and the depreciation allowance will be 2.6 percent of the $ 350000 initial investment. Assuming all cash flows occur at the end of the year and Biggs expects to be in a 35 percent marginal tax bracket, the after-tax cash flow in year 1 is closest to:()

A. $ 20085.

B. $ 29185.

C. $ 30900.

答案

参考答案:B

解析:

After-tax cash flow=(revenue-cost-depreciation)(1-t)+depreciation. Depreciation=0.026×$ 350000=$ 9100. CF=($65000-$25000-$9100)×(1-0.35)+$9100=$29185.

单项选择题
填空题