问题 单项选择题

An analyst has gathered the following data about a company with a 12 percent cost of capital.
 Project AProject B
Initial cost$15000$20000
Life5years4years
Cash inflows$5000/year$7500/year

 

If the projects are independent, the company should:()

A. accept both projects.

B. accept project A and reject project B.

C. reject project A and accept project B.

答案

参考答案:A

解析:

Independent projects accept all with + NPV or IRR > cost of capital, NPVA) = 3024 ( NPV computation is easy-treat cash flows as an annuity→N = 5; I=12 ; PMT = 5000 ; FV = 0 ; CPT PV =18024→NPV = 18024 - 15000 =3024), NPVB = 2780 (NPV-treat cash flows as an annuity, N = 4 ; I = 12 ; PMT = 7500 ; FV = 0 ; CPT PV = 22780→NPV = 22780 - 20000 = 2780).

单项选择题 A1型题
单项选择题