问题 单项选择题



A.(A) I paid 4 dollars for the shrimp.

B.(B) I paid 6 dollars for the shrimp.

C.(C) I paid 8 dollars for the shrimp.

D.(D) I paid 12 dollars for the shrimp.

答案

参考答案:C

解析:[听力原文]Seafood prices had come down. The shrimp had been 3 dollars a pound last week; by this Monday, it was only two dollars. So I bought 4 pounds.

多项选择题
问答题 简答题