问题 单项选择题

Question
The following information has been gathered regarding Williams Investing, which uses the
straight-line method for depreciation.
Depreciable life of 8 years on its assets.
Net book value of assets is $ 40 million.
Accumulated depreciation is $ 28 million.
Salvage value is $12 million.
It recently revised the estimates for the remaining useful life of its assets from 4 years to 6 years.
Net income before the change is $13 million. The effective tax rate for the firm is 40 percent.

Net income for Williams Investing will increase by:

A.

A. 13.85%.

B.

B. 10.62%.

C.

C. 15.39%.

答案

参考答案:B

解析:Net income will increase by 2.3 (1-0.4) = $1.38 million or on a percentage basis = 1.38/13 = 10. 62%.

填空题
选择题