问题
填空题
买5个练习本和2支笔共花了23.9元,已知一支笔是3.2元,则每个练习本是( )元.
答案
3.5
买5个练习本和2支笔共花了23.9元,已知一支笔是3.2元,则每个练习本是( )元.
3.5
阅读下列材料,从A、B、C、D四个选项中选出最佳答案。 | ||||||||||
| ||||||||||
1. According to the passage, how many kinds of ingredients do we need to make "A"? | ||||||||||
A. Two B. Three C. Four D. Five | ||||||||||
2. What is "A"? | ||||||||||
A. A chicken sandwich. B. A milk shake. C. A fruit salad. D. A turkey sandwich. | ||||||||||
3. According to the passage, we need _______ to make a turkey sandwich. | ||||||||||
A. bananas B. a watermelon C. apples D. a tomato |