问题
填空题
如图是电吹风机送热风时的工作电路.对应额定功率为1100W,正常工作10分钟,消耗电能______焦,则电动机的机械能一定小于______焦.

答案
消耗的电能W=Pt=1100W×10×60s=6.6×105J,
消耗的电能等于等于电动机的机械能与电热丝的内能之和,所以电动机的机械能一定小于6.6×105J.
故答案为:6.6×105;6.6×105.
如图是电吹风机送热风时的工作电路.对应额定功率为1100W,正常工作10分钟,消耗电能______焦,则电动机的机械能一定小于______焦.
消耗的电能W=Pt=1100W×10×60s=6.6×105J,
消耗的电能等于等于电动机的机械能与电热丝的内能之和,所以电动机的机械能一定小于6.6×105J.
故答案为:6.6×105;6.6×105.
从方框中选择恰当的句子补全对话,使对话内容完整。 Sally: Hello ,Tommy! Tommy: Hi, Sally! Sally: Tommy, I lost (遗忘) something at home. I need them now. Tommy: __1__ Sally: I am at school. __2__. Tommy: Yes, I can. What do you need? Sally: I need my notebook, keys, pen and English-Chinese dictionary. Tommy: Your notebook? __3__ . Sally: It's in the drawer. Tomy: I know. __4__ Sally: Mmm..0h! They are on the dresser. Tommy: __5__ Sally: My pen is in the pellcil case and my dictionary is on the bookcase.
|